הבלוג של Premergency

כתבות ומאמרים


חתול למניעת שבץ מוחי ?!

חתול למניעת שבץ מוחי ?!
מאת: ד"ר יפעת לוין

אולי זה נשמע לא אמיתי ואפילו מצחיק, אך בעקבות מחקרים רבים אשר נערכו ועדיין נערכים בשנים האחרונות, בכדי למצוא דרכי מניעה להתפתחות שבץ מוחי, נמצא כי חיות מחמד, כגון: חתולים או כלבים מסייעים במניעת שבץ מוחי וגם במניעת התקפי לב.
ממצאי המחקר נאספו במשך 10 שנים. המחקר נערך על למעלה מ4000 מטופלים בעלי סכנה לפתח מחלות לב ושבץ מוחי.
לחיות חמד בכלל ולחתולים וכלבים בפרט, יש את היכולת למנוע את התפתחות מחלות הלב ושבץ מוחי על ידי ליטוף חיית המחמד במשך 12 דקות ביום בלבד!.
נמצא כי ליטוף חיית המחמד, מעניקה לאדם הנמצא בקבוצת סיכון אך גם לאדם בריא, רוגע ושלווה, מורידה את לחץ הדם ובכך מפחיתה את הסיכויים והסיכונים לפתח שבץ מוחי בעתיד.
ומה עם האנשים אשר אלרגיים או לא אוהבים חיות מחמד?
מחקרים נוספים אשר התקיימו ומתקיימים בימים אלו על מניעת שבץ מוחי, מצאו כי קפה יעיל ביותר למניעת שבץ מוחי. במחקר שנערך על 60% מחולים שעברו שבץ מוחי בבית חולים בארה"ב, נמצא כי חולים אשר קיבלו תרופה בשם: קפאינול, הצליחו לשקם את חייהם לאחר השבץ עם נכות קלה או ללא נכות כלל. תרופת הקפאינול מכילה כמויות של קפאין בסדר גודל של כ-7 כוסות קפה.
מחקר נוסף, שנערך בפינלנד, הוכיח כי גם האזנה למוזיקה יעילה מאוד בהפחתת הסיכויים לפתח שבץ מוחי ובנוסף, יעילה לתהליך ההחלמה לחולים לאחר שבץ מוחי. תוצאות המחקר, הוכיחו כי האזנה למוזיקה מפחיתה את אחוזי הדיכאון בקרב חולי לב וחולים לאחר שבץ מוחי, משפרת את התפקודים הקוגניטיביים (כגון: זיכרון, למידה, חשיבה וכדומה). האזנה למוזיקה מעלה את רמת הריכוז והערנות ומספקת גירויים ישירים לאזורי המוח, אשר נפגעו במהלך השבץ מוחי ועוזרת בתיקון תאי העצב (הנוירונים) הפגועים.
 
שבץ מוחי ועזרה ראשונה
הסטטיסטיקה קובעת כי בכל 35 דקות מתרחש אירוע מוחי-שבץ במדינת ישראל. הטיפול בחולי שבץ מוחי חייב להיות מידי, כיוון שהזמן הוא גורם מכריע בתפקודי האדם בעתיד, באחוזי הנכות מהם יסבול ובמניעת מוות. ארבע דקות ללא אספקת דם מחומצן למוח, עלול לגרום לסיבוכים בריאותיים קשים, כגון: נכות, שיתוקים, תרדמת ואף מוות.
מחקרים אמריקאים מוכיחים כי לשבץ יש סממנים מקדימים. נמצא כי עייפות יתר בקרב אנשי גיל הזהב, עלולה להוות סממן מקדים להתקרבות השבץ. כמו כן, התנהלות איטית, נדודי שינה, מצב רוח דיכאוני ושקט, גם כן, מהווים סימני אזהרה.
שבץ מוחי בא לידי ביטוי באופן שונה מאדם לאדם, תלוי באזור הפגיעה במוח. אך באופן כללי יהיה ניתן לזהות שבץ מוחי על ידי תסמינים כגון: דיבור מבולבל ולא ברור עד כדי חוסר יכולת לדבר כלל, הפרעות פתאומיות בראייה, שיתוק בחלק מהגפיים, חולשה פתאומית ועוד.
כאשר אדם חש תסמינים אלו, עליו או על בן משפחתו לקרוא באופן מיידי לאמבולנס, על מנת שיוכל להגיע במהרה לבית החולים לאבחון וטיפול מהיר ככל שניתן, כאמור, הזמן הוא גורם מכריע בשבץ מוחי.
גילוי ואבחנה מוקדמת, טיפול ראשוני יעיל ופינוי מהיר לביה"ח ישפיע באופן משמעותי על סיכויי החולה לשרוד את האירוע.
בוא ולמד יותר על שבץ מוחי, אבחנה וטיפול... הירשם  עוד היום לקורס עזרה ראשונה הקרוב למקום מגוריך !      
טואול - בניית אתרים