נס גדול היה... פה !

נס בחג: הילדים ביצעו החייאה באב - שחזר לחיים

היום, ביום הולדתו, ישתחרר אלי אברמוביץ' מבית החולים, 5 ימים לאחר שהתמוטט בביתו בעקבות התקף-לב. ילדיו היו אלה שהצילו את חייו כשביצעו בו החייאה, איפשרו ללב לשרוד ומנעו נזק מוחי. בתו הדר: כל שנייה קובעת, החייאה פשוט מצילת חיים

ד"ר איתי גל

פורסם: 15.12.09, 09:53

היום (ג') תהיה השמחה כפולה בבית משפחת אברמוביץ' ממושב ינוב שבשרון: האב אלי אברמוביץ' יחגוג יום הולדתו ה-52, ובמקביל הוא צפוי להשתחרר מבית החולים לניאדו לאחר שקיבל את חייו במתנה. זאת בזכות התושייה של שני ילדיו, הדר ורן שביצעו בו החייאה והצילו אותו ממוות כמעט בטוח בביתם.

 

זה קרה לפני חמישה ימים. אלי אברמוביץ, כוורן במקצועו ואדם בריא, שב מעבודתו בצהרי היום כשהוא מתלונן על כאבי גב עזים מלווים בהזעה ותחושה כללית רעה. בנו רן בן ה-18 ניגש אליו ובעודו שואל לשלומו, התמוטט האב ואיבד את הכרתו. רן הזעיק מיד את אחותו הדר, פראמדיקית משוחררת מצה"ל שהגיעה בתוך שניות, ובקור רוח פתחה בהחייאה.

 

"בלי לחשוב פעמיים התחלתי עיסויים לאחר שאבא שלי איבד דופק", משחזרת הדר, "עברו לי כל המחשבות בראש של כל הסיטואציות שבהן נתקלתי בעבודתי כפראמדיק, וידעתי שאם אנחנו לא עושים משהו - נאבד את אבא. לאחר כמה דקות התחלפנו, והראיתי לרן איך לבצע את העיסויים". כך במשך 10 דקות, עד להגעת צוות ניידת טיפול נמרץ של מד"א, ביצעו ילדיו עיסויי לב באביהם.


הדר, אחיה רן והאב אלי. "לראות את אבא מחוסר הכרה היה נורא"

 

ניידת הטיפול הנמרץ שהגיעה למקום המשיכה בהחייאה מתקדמת. "ביקשתי מרן שיצא מהחדר והמשכתי בהחייאה עם הצוות הרפואי של מגן דוד אדום" משחזרת הדר את שאירע בביתם, "על המוניטור ראינו שיש לו פרפור חדרים. נתנו לו את כל תרופות ההחייאה האפשריות, וארבעה שוקים חשמליים".

 

לאחר כחצי שעה של החייאה ללא דופק, עדיין לא היה שינוי במצב לבו של אלי שהלך והידרדר. על צג המוניטור כמעט ולא נראיתה פעילות חשמלית של הלב. "הצוות של נט"ן כבר הסביר שההחייאה לא משפרת את המצב, אבל אני התעקשתי שנמשיך - וכך אכן קרה".

 

שב לחיים אחרי השוק החמישי

הפראמדיק של ניידת הטיפול הנמרץ הסכים לבצע נסיון נוסף, ולאחר מכת החשמל החמישית, באמצעות מכשיר הדפיברילטור, חזר לבו של אלי לתפקד. הוא פונה

מיד ליחידה לטיפול נמרץ לב של בית החולים לניאדו הסמוך, ובתוך שעה הועבר לצנתור לב.

 

היום, חמישה ימים לאחר האשפוז, הרופאים כולם תמימי דעים שההחייאה הראשונית אותה ביצעו ילדיו, היא שהצילה את חייו של אלי. מחר הוא ישתחרר מבית החולים כשהוא במצב כללי טוב, צלול וללא נזק מוחי או פגיעה נוירולוגית אחרת.

 

"החייאה בסיסית מצילת חיים", אומרת הדר, "את אבא שלי זה החזיר מהעולם הבא. ככל שיותר אנשים ידעו לבצע החיאות בסמיכות רבה ככל הניתן לרגע ההתמוטטות, הסיכוי של כל אדם שעובר דום לב להינצל יהיה גבוהים משמעותית. כל שנייה קובעת, זמן הוא שם המשחק. כל הרופאים אמרו שההחייאה שלנו, העיסויים, היו אלה שהצילו את חייו. זה יכול לקרות לכל אחד, כפי שקרה לאבא שלי שהיה אדם בריא ונפל כרעם ביום בהיר. חשוב לי גם לציין שהצוות של מד"א, עם הפארמדיק גיל אטז, היה מצויין ועשה עבודה נפלאה".


"מתנת השחרור הכי גדולה שיכולתי לקבל". הדר ואביה אלי

 

- מה עובר לך בראש במהלך ההחייאה כשמדובר באבא שלך?

הדר: "המראה היה קשה. כשאתה מטפל בזרים, אינך יודע איך הם ביום-יום, וכך אתה מפתח טולרנטיות וקור רוח. הפעם, לראות את אבא מחוסר הכרה היה נורא. אמרתי לרן אחי - אם אנחנו לא עושים משהו עכשיו, נאבד אותו. זו


היתה סיטואציה לא קלה. ברור לי שהמראה של אבא מחוסר הכרה לא ירפה. יתכן שהיה לי קשה במיוחד, כי ידעתי מה חומרת המצב ועד כמה הוא בסכנת חיים".

 

- הפכת לגיבורה של המשפחה?

"זה בפירוש לא מה שאני מחפשת. הרבה קולגות שלי למקצוע באים כדי לראות בעצמם את מה שקרה ואת התוצאה של החייאה שכל אחד יכול לבצע בבית. הדקות הראשונות הן אלה שקובעות והמזל הגדול היה שאחי היה ליד אבא שלי, אחרת היינו מוצאים אותו מאוחר מידי. אני כל כך שמחה שקיבלנו את אבא בחזרה. השתחררתי רק לפני שבוע וזו מתנת השחרור הכי גדולה שיכולתי לקבל".


בוא עכשיו ולמד כיצד להציל את היקרים לך ביותר !!

אל תגיד: "לי זה לא יקרה..."


Premergency ויפה שעה אחת קודם !!

טואול הקמת אתרי אינטרנט