רוב תושבי חיפה אינם יודעים כיצד להעניק עזרה ראשונה מצילת חיים

 מיכאל פרוסמושקין 06.01.11 - Local חיפה
כך עולה מתוצאות סקר מיוחד שערך ארגון מד''א בחמש שכונות ברחבי חיפה. 43% מהתושבים ציינו כי לא יתערבו כאשר יראו תינוק מפרכס מחום. 26% ציינו כי לא יתערבו כאשר יהיו ליד אדם הזקוק להחייאה. 6% השיבו כי יעדיפו לעזוב זירת תאונה בה נפצעה אישה קלות כדי שלא יצטרכו לתת עדות. הרוב סברו כי דפיברילטור הוא תיק עזרה ראשונה או מכשיר סלולארי
 
כמעט כל אחד יודע שהשניות הראשונות לאחר אירוע רפואי הן קריטיות ורוב האנשים גם מודעים לכך שהחייאה המבוצעת בזמן הסמוך ביותר תהווה את ההבדל בין חיים ומוות, אבל עדיין מרבית האוכלוסייה אינה יודעת כיצד לבצע החייאה ומהן הפעולות המיידיות אותן יש לבצע במקרה חירום כמו פציעה, דימום, תאונת דרכים ופרכוסים.

בסקר שערך מד''א כרמל בקרב 316 תושבי חיפה באמצע חודש דצמבר, עולה כי 62% מתושבי העיר אינם יודעים להעניק עזרה ראשונה בסיסית ומצילת חיים. הסקר נערך בחמש שכונות ברחבי העיר; מרכז הכרמל, הדר, מרכז חורב, הואדי ובקרית אליעזר. החלוקה המגדרית בין הנשאלים הייתה שווה וגילאי המשיבים נעו בין 15 ל-60 פלוס. השאלות היו רב ברירתיות, ובדקו כיצד ינהג אותו תושב במידה וייקלע למצבים שונים, כמו תינוק מפרכס, אדם השרוי במצב הדורש החייאה, מטייל הנחבל ומדמם קלות ואישה מבוגרת לאחר תאונת דרכים וכן איזה שימוש עושים בדפיברילטור חצי אוטומטי במהלך החייאה.

מקל בין שיני תינוק ושפשוף פצע בחול
--------------------------------------------
מתוצאות הסקר עולה כי רק 28% מהתושבים יודעים כי עליהם לעטוף במגבת ספוגה במים פושרים תינוק המפרכס מחום, 43% מהתושבים ציינו כי לא יתערבו במצב מסכן החיים הזה, והשאר סברו כי עליהם להכניס מקל עץ בין שיניו ולמנוע ממנו להתכווץ בכוח. בשאלה השנייה – הנוגעת לאדם הזקוק להחייאה - רק 21% מהתושבים ידעו כי עליהם לבצע עיסויים בלבד, 26% מהתושבים ציינו כי לא יתערבו והשאר השיבו כי ההנשמות חשובות יותר. בשאלה השלישית התווסף מכשיר דפיברילטור (מכשיר חשמלי למתן שוקים) להחייאה, רק 21% מהתושבים ידעו מה השימוש שלו, 37% השיבו כי מדובר בתיק עזרה ראשונה מתקדם והשאר סברו כי מדובר במכשיר סלולארי שמחייג ישירות למד''א.

במקרה של תאונה – כמעט חמישית מהתושבים עשויים לגרום לנפגעים נזק חמור
בשאלה הרביעית, שעניינה המטייל הסובל מדימום - 68% מהתושבים השיבו נכון וידעו כי עליהם להפעיל לחץ ישיר על מקור הדימום, כל השאר השיבו כי ישפשפו את הפצע בחול, ישפכו עליו אבקת קפה ו-12% ציינו כי לא יגעו בו בכלל. בשאלה החמישית נתבקשו התושבים להשיב כיצד יפעלו אם יתקלו באישה מבוגרת שנפגעה מרכב ופצועה באורח קל בלבד. 56% מהתושבים ענו נכון ואמרו כי ידאגו שתישאר לשכב ללא תזוזה, 17% השיבו כי חשוב יותר לעצור את הנהג הפוגע עד הגעת המשטרה, 6% מהנשאלים השיבו כי יעדיפו לעזוב את המקום שלא יצטרכו לתת עדות והשאר בחרו להושיב אותה.

למעלה ממחצית השיבו – לא נבצע החייאה!
---------------------------------------------------
השאלה האחרונה זהה לסקר דומה שנערך באירופה, בו בדקו האם תושבים שנתקלו במצב של החייאה יתחילו בפעולות החייאה למרות שהם אינם יודעים את קצב העיסויים, עומק העיסויים והמיקום המדויק שלהם. 36% מהנשאלים השיבו כי יתחילו בהחייאה כי הפעולות פשוטות ומצילות חיים. לעומתם, 64% השיבו כי לא יתחילו בפעולות החייאה, ומתוכם 15% ציינו כי רק יזעיקו עזרה ולאחר מכן יעזבו את המקום.
 
Premergency ויפה שעה אחת קודם !!
 
טואול הקמת אתרי אינטרנט